Znany Berlin w niecodziennej odsłonie

Metropolia Niemiec to miasto o bardzo bogatej oraz krwawej historii. Wydarzenia II wojny światowej dopuściły do ogromnych zniszczeń na terenie miasta, następnie przez dziesięciolecia Berlin rozdzielony był murem na 2 strony. Dzisiaj miasto to jest pełne życia i jest odwiedzane przez wielu turystów. Dobrze poznać słabiej popularną część Berlina, aby ujrzeć to miejsce z trochę odmiennej strony.

Osoby pragnące poznać berlińską alternatywę artystycznej awangardy, na pewno powinni zwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę stolicy. Z architektonicznego punktu widzenia, teren ten nie może się szczycić klasycznymi zabytkami, lecz na pewno panorama jest interesująca. Spotkamy tam zdewastowane, stare kamienice obok późniejszych, szarych budowli, wszystkie pokryte wielobarwnymi malunkami. Kreutzber znany jest z wolnego ducha oraz tolerancji. Mieszka tam wiele osób z całego globu, rasizm nie będzie akceptowany, na zewnątrz widzimy persony o różnym kolorze skóry, oni żyją w symbiozie ze sobą. Spotkamy tam mnóstwo awangardowych barów, księgarni ze starymi egzemplarzami, sklepów z płytami. Miejsce to jest także przyjazne wegetarianom, na każdym kroku zauważymy jadłodajnię, w której repertuarze trudno szukać mięsa.

Warto także wybrać się na wycieczkę szlakiem zburzonego muru berlińskiego. W centrum stolicy co prawda są zachowane jego reprezentacyjne elementy, jednak najlepsze egzemplarze znajdziemy znacznie dalej. W tym celu będziemy potrzebowali pojechać do wschodniej części Berlina, tam klimat jest całkiem inny niż w dzielnicy zachodniej. Mnóstwo tam szarych, smutnych budynków, które Polakom z pewnością przypomną nową płytę. Dużo tam również zniszczonych fabryk pokrytych kolorowymi graffiti. Ta obskurna panorama ciekawie komponuje się z kolorowymi częściami muru, pokrytego licznymi muralami.

Berlin jest wspaniałym miastem, w którym zobaczymy mnóstwo konwencjonalnych zabytków. Jednak w czasie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać nieco inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu czy we wschodniej pierzei miasta, zobaczymy Berlin z całkiem innej strony.