Jak zaplanować dzień z dzieckiem

Pojawienie się na świecie małego dziecka najczęściej powoduje znaczące zmiany w codzienności jego rodziców. Dowolne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do restauracji, spotkania ze znajomymi czy wieczorne imprezy szybko stają pod znakiem zapytania. Minie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz planować, jak powinien mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Stara reguła głosi: śpij, kiedy dziecko śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie warto jednak wyśmiewać tego powiedzenia. W pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka to właśnie noworodek powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się wczorajszymi naczyniami w zlewie czy poplamioną podłogą w przedpokoju. Wszelkie codzienne porządki mogą zostać odłożone na później. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że nowy członek rodziny będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Powinnaś być blisko. Nie zdziw się, jeśli maluch będzie bez przerwy chciał picia. W pierwszych dniach na świecie maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc być tak, że jednego razu przerwa będzie trwał nawet trzy godziny, a później dziecko będzie chciało o jedzenie co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, jaka powinna rządzić życiem młodej mamy jest brak planu dnia. Przy nieregularnym trybie życia małego dziecka każdy plan może okazać się niepotrzebny. Jeśli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, szybko możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie snu dziecka. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się denerwować.

Nie martw się, gdy na początku opiekowanie się o pociechę będzie cię przerastać. Wiedza przychodzi z czasem.